‘İNSANI YAŞATKİ, DEVLET YAŞASIN’ | İskilip Gazetesi | İskilip'in En Kapsamlı Gazetesi | Avc
 ‘İNSANI YAŞATKİ, DEVLET YAŞASIN’
HABERLER

‘İNSANI YAŞATKİ, DEVLET YAŞASIN’

Bu sayımızda sizler için AK Parti'den İskilip Belediye Başkan Aday Adayı olan Ahmet Yabacıoğlu ile samimi, keyifli, hoş bir sohbet gerçekleştirdik. Tüm sorularımıza içtenlikle yanıt veren Yabacıoğlu ile yaptığımız röportajımızda İskilip ve İskilip halkı için yapacağı çalışmalarla ilgili konuştuk.

 

 

 

 

 

Öncelikli Ahmet Yabacığlu'nu tanımakla röportajımıza başlamak isterim. Kimdir Ahmet Yabacıoğlu?

1966 yılında İskilip Sakarya Mahallesi doğumluyum. Eskiden aileler lakapları ile bilinirdi. Bize de Holtacıoğulları derler. Nur içinde yatsınlar dedemin biri keçeci, diğeri de Ayakkabıcı Bayram Ustadır. Babam da öğretmenlikten emeklidir. Orta öğrenimimi İskilip İmam Hatip Lisesinde tamamladıktan sonra önce eğitim sonra iş hayatım için İstanbul, Ankara, Samsun gibi ülkemizin değişik şehirlerinde bulundum. Ama çalışma hayatımın yaklaşık 25 yılı Çorum'da geçti. Dayım, teyzem, amcam kısaca sülalemiz İskilip’tedir. Bu nedenlerle de her daim memleketim İskilip’te ve hemşerilerimle bir araya gelme imkanı buluyorum.

 

Üniversite hayatımı İktisat bölümünden mezun olarak tamamladım. İki yıl Diyanet İşleri Başkanlığında, 8 yıl Çorum Sağlık Müdürlüğü emrinde çalıştıktan sonra 1995 yılında Çorum Belediyesi'ne geçerek 10 yıl çeşitli birimlerde müdürlük, encümen ve meclis üyeliği ile işletmelerinden sorumlu olarak çalıştım. Samsun ve İstanbul’da sağlık, inşaat ve hizmet sektörlerinde üç yıl Genel Müdürlük Samsun İl Özel İdaresinde 7 yıla yakın Mali Hizmetler Daire Başkanlığı, Bütçe ve Gelir Müdürlüklerini yönettim. 2014 yılında AK Parti Çorum Belediye Meclis Üyesi olarak seçildim. 5 yıldır da Belediye Başkan Yardımcısı olarak görev yapıyorum.

 

İskilip'i nasıl bir belediyecilik anlayışıyla yöneteceksiniz?

Bizim atalarımızdan gelen “İnsanı yaşat ki devlet yaşasın” gibi bir yönetim anlayışımız var. Dolayısı ile öncelik insanımızın sağlıklı, güçlü, mutlu, huzurlu bir şekilde yaşamasıdır. İşte tam da burada belediyeler devreye giriyor. Çünkü, belediyeler canlıların doğumdan ölüme kadar, hatta ölüm sonrası bile faaliyet gösteren bir kurumdur. Soluduğumuz havanın temizliğinden tutun da içtiğimiz suda, çöplerin temizlenmesinde, eğitimimizde, sporumuzda, kısaca doğumuzdan ölümümüze hayatımızın içerinde olan insanlara, hayvanlara ve de doğaya hizmet etmesi gereken bir müessesedir.

 

Bu hizmetlerin yapılabilmesi için başta buna inanmış bir yönetim anlayışı, tecrübeli, liyakatli, samimi, dürüst ve cesaretli bir yönetici şarttır. İnşallah, biz böyle bir yönetim anlayışıyla İskilip'i yöneteceğiz.

 

Yönetici "kesinlikle ben her şeyi bilirim, benden akıllısı yoktur" bencilliğine ve ahmaklığına kapılmamalıdır. Belediyede paydaş, yani faydalanan ve fayda sağlayan çok çeşitli insan vardır. Dolayısı ile yönetirken de istişareye önem verilmeli, paylaşımcı olunmalı, konunun ilgililerinden bilgilenilmeli ve faydalanılmalıdır. Mesela muhtarlarımız belediyemizin gözü-kulağı olmalıdır. Sivil Toplum Kurulularımız da öyle. Esnafımız da öyle. Toplumun tüm kesimiyle ortak hareket edilmeli, İskilip'in menfaatine ne yapılması gerekiyorsa birlikte karar alınmalıdır.

 

Uzun yıllardan beri İskilipliler, büyükşehirlerde çalışmak için göç ediyor. İskilip derdiyle yanan, İskilip için hayalleri olan insanlar bir bir göçüyor başka illere. Bu konuda bir şeyler yapmayı düşünüyor musunuz?

 

İnsanlar hep daha büyük şehirlere gitmek istiyorlar. Türkiye'nin belki de dünyanın her yerinde böyle. Neden?  Bunun en önemli nedeni belki ekonomik sebepler ancak insanların daha rahat yaşama arzusu, eğitim, sağlık, kültür ve sanatsal faaliyetlere daha rahat ulaşabilme arzusu da bu göçlerin önemli nedenlerinden birisidir. İnsanlar gördükleri, bildikleri her şeye ulaşabilmeyi istiyor. Tabii bu insanların en doğal hakkı. Görüyoruz ki şehirler büyüdükçe Belediyelerin insanlara sunduğu hizmetler de o oranda çeşitleniyor. Çorum'u örnek verecek olursak, belediye hizmetlerindeki çeşitliliği görebiliriz. Kültür Merkezleri, Gençlik Merkezleri, Spor Salonları, Engelli Eğitim Merkezleri, yeşil alan ve modern parklar, yüzme havuzları vs. Toplumun tüm kesimleri istediği hizmeti alabiliyor. Belediyeler, bu anlamda insanların şehirlerini terk etmemeleri, doğdukları şehirlerde yaşamaları için de gayret sarf etmeli, göçü engellemek hatta gidenleri geri getirmek için tüm imkanlarını ve enerjisini seferber etmelidir. Hayatın her alanında olmaya ve insanların yaşamlarını kolaylaştırmaya çalışmalıdır.

 

İskilip'te oturmayan birisi İskilip Belediye Başkanı olamaz mı? İskiliplisiniz, tüm akrabalarınız İskilip'te. Ancak İskilip'te oturmadığınız yönünde eleştiriler var. Bunlar için ne diyeceksiniz?

 

Bir şehirde oturmak oranın sorunlarını ve çözümlerini biliyorsunuz anlamına gelmez. Hemşerilerimizin  yanlış yönlendirildiğini düşünüyorum. Az evvel de ifade ettiğim gibi İskilip'in kültür, sanat, sosyal ve altyapı belediyeciliği anlamında, fiziki yatırımlar anlamında çok önemli yatırımlara ihtiyacı var. Bunlar zaten dışarıdan da bakınca görülen eksiklikler. Uzun yıllardan beri hem Çorum'da hem de görev yaptığım diğer büyük illerde yerel yönetimler konusunda ciddi bir tecrübe edindik. Kaldı ki, bu süre içerisinde İskilip'le hiçbir zaman bağımızı koparmadık. Bugün İskilip'in neye ihtiyacı olduğunu biliyorsak, bunlarla ilgili projeler üretiyorsak İskilip'ten bağımızı koparmadığımızın bir neticesidir. Şehrin sorununu bilmek için orada ikamet etmek şart değildir. Hele çözümü için hiç değildir. Şehirde gezelim, her insanın sorunu ve çözüm önerisi farklıdır. İki gün gezip dolaşırsanız tüm sorunları öğrenirsiniz. Ben zaten hep İskilip’teyim ve İskilip'in sorunlarını biliyorum. Önemli olan çözümü, çözüm yolunu biliyor musunuz? Bunun için yeterli bilgi ve donanımınız var mı? Çevreniz ve birikiminiz buna yeterli mi? diye sormalısınız. Elhamdülillah 33 yıllık çalışma hayatımızda bilgi ve donanımımız da çevremiz de yeterince oluştu. Özellikle 15 yıllık Belediyecilik tecrübemiz, diğer devlet kurumlarındaki tecrübe ve birikimlerimizle özel sektör tecrübe ve birikimimizi birleştirdiğimizde Allah'ın izni ile bir çok sorunumuzu halledeceğimize inanıyorum.

 

 

 

 

Aday adayı olarak çıkan herkes için arkasında birilerinin olduğu yakıştırması yapılıyor. Böyle bir durum sizin için de geçerli mi? Siz kimin adamısınız?

 

Buna benzer yakıştırmaların olduğunu ben de duyuyorum. Nasıl şahsım adına birilerinin adamı olmak gibi bir durumdan söz edilemeyecekse, diğer aday adayı arkadaşlarımın da birilerinin adamı olarak bu yola çıktıklarına inanmıyorum. Ben, hiç kimsenin adamı değilim. Ben, milletin adamıyım. İskiliplinin adayıyım.

 

Elbette bir siyasi anlayışımız var. AK Partimize gönül vermiş biri olarak, partimizin bir neferi olarak partimizin hizmet anlayışını sahiplenen birisiyim. AK Partimiz 16 yıldır memleketimizin her iline, her ilçesine, her beldesine, her köyüne büyük bir değişim ve dönüşüm yaşattı. Nasip olur da belediye başkanı olursak Sayın Cumhurbaşkanımızın önderliğinde gerçekleşen bu değişim ve dönüşümden İskilip'in en iyi şekilde, en üst düzeyde yararlanması için tüm gayreti göstereceğiz. Milletimiz için, memleketimiz için gece gündüz çalışmaya devam edeceğiz.

 

Bu zamana kadar İskilip için ne yaptınız?

 

Küçüklüğümden beri her fırsatta İskilip'e gelen, buraları gezen, eksiğini gediğini gören, bunları gidermeye elimden geldiğince, gücüm yettiğince çalışan birisi olarak şunu yaptım bunu yaptım demeyi uygun görmüyorum. Bu zamana kadar İskilip için yaptığım işleri, şunu yaptık bunu yaptık demek bize düşmez. İskilip halkının istediği şeyleri elimizden geldiğince yardımcı olamaya çalıştık. Yaptığımız şeylerle de hiçbir zaman övünmedik. Halkımız, neler yaptığımızın farkında.

 

 

İskilip'in belki de bu zamana kadar hiç ihtiyaç duymadığı oranda birlik ve beraberliğe ihtiyacı var. Bunun sağlanması için de bir düşünceniz var mı?

 

Biz, birlikte Türkiye'yiz. Birlikte Çorum'uz. Birlikte İskilip'iz. Mahallelerinde, cadde ve sokaklarında birlik ve beraberliğin etkilerini hissettiğimiz bir İskilip, en büyük özlemimiz. Bunun sağlanması için de toplumun tüm kesimleriyle, yaşlısıyla genciyle, kadınıyla erkeğiyle birlik ve beraberliğin tesisi için elimizden gelen gayreti göstereceğiz. Ve başaracağız. İskilip'te birlik ve beraberlik içerisinde bütünleştirici olacağız. Kardeşliği ilçemizde tesis edeceğiz. Parti, mahalle ayrımı yapmadan tüm hemşehrilerimizle kardeşçe yaşadığımız, herkesin özlemi olan bir İskilip en büyük arzumuz.

 

İskilip için projeleriniz var mı?

 

Her kesim için projeler hazırladık. Projelerimizin hepsi hazır. Öğrencilerimiz için, gençlerimiz için, hanım kardeşlerimiz için, yaşlılarımız için, engellilerimiz için projeler hazırladık. Hepsinden de önemlisi Cumhurbaşkanımız, AK Parti Genel Başkanımız Sayın Recep Tayyip  Erdoğan'ın da sıklıkla ifade ettiği gibi "gönül belediyeciliği" yapacağız. Bir yandan hizmet üretirken bir yandan da hemşehrilerimizin gönüllerine ve dualarına talip olacağız.

 

İskilip'in sosyal hayatına, kültürel hayatına ve altyapısına dair kapsamlı çalışmalarımız  olacak. Projelerimizi hazırlarken insanımızı merkeze alan bir anlayışla hazırladık. İnşallah bu projelerimizle birlikte İskilip'imiz tarihi ve coğrafi konumuna uygun bir şekilde hak ettiği yere gelecektir. Herşey daha güzel, daha gelişmiş, daha huzurlu bir İskilip için.