TAŞERON DÜZENLEMESİ BİLGİLENDİRME TOPLANTISI ÇORUM’DA YAPILDI | İskilip Gazetesi | İskilip'in En Kapsamlı Gazetesi | Avc
TAŞERON DÜZENLEMESİ BİLGİLENDİRME TOPLANTISI ÇORUM’DA YAPILDI
HABERLER

TAŞERON DÜZENLEMESİ BİLGİLENDİRME TOPLANTISI ÇORUM’DA YAPILDI

HAK-İŞ Konfederasyonu ve Hizmet- İş Sendikası’nın düzenlediği Taşeron Düzenlemesi Bilgilendirme Toplantısı Çorum’da Yıldızpark Düğün Salonu'nda gerçekleştirildi.

AK Parti Çorum Milletvekilleri Salim Uslu ve Ahmet Sami Ceylan, Belediye Başkanı Muzaffer Külcü, AK Parti İl Başkanı Av. Mehmet Karadağ, ilçe belediye başkanları, siyasi parti temsilcileri ve işçilerin katıldığı toplantıda yeni düzenlemeye ilişkin bilgiler verildi.

Aynı zamanda HAK-İŞ Konfederasyonu Onursal Başkanı olan Milletvekili Salim Uslu, taşerona kadronun  ülkemizin ve sendikal hayatın en önemli gündem maddesi olduğunu söyledi.

Uslu, yaptığı konuşmada şu  bilgileri verdi;

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın 5 Aralık’ta müjdesini verdiği ve Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren alt işveren işçilerimiz, 4/C’li çalışanlarımız ve Mevsimlik İşçilerimiz ile ilgili düzenlemeler işçilerimize ,ailelerine ve aziz milletimize hayırlı olsun.

23 bin mevsimlik işçi kardeşimiz en fazla 5 ay 29 gün olan çalışma süreleri de bu yasayla beraber 9 ay 29 güne kadar çıkartılabilecek.

Belediye ve İl Özel İdarelerinde, taşeron olarak çalışan kardeşlerimiz için de yeni bir düzenleme yaptık, bu kardeşlerimiz, il özel idarelerin ve belediyelerin iktisadi teşekküllerinde işçi olarak istihdam edilecekler.

Özel sözleşmeli, geçici, bir yıllık, üç yıllık değil, sürekli işçi kadrosuna geçiriyoruz. Yaş sınırı, eğitim şartı, asıl iş, yardımcı iş ayrımı olmayacak. Bugün, bu sabah itibariyle, kamuda çalışan taşeron işçi kardeşlerimiz bundan sonra kadrolu işçi olacak.

Merkezi yönetimde genel bütçe kapsamındaki kamu idareleri, özel bütçe kapsamındaki idareler, düzenleyici ve denetleyici kurumlar ile sosyal güvenlik kurumlarında alt işveren işçisi olarak çalışan tüm kardeşlerimizi, sürekli işçi kadrosuna alıyoruz.

4 Aralık 2017 tarihinde askerde olanlar ile doğum ve hastalık nedeniyle iş sözleşmesi askıda olanlar ile bu kişilerin yerlerinde istihdam edilen geçici işçilerimiz de bu düzenlememizden faydalanacaktır.

4/C'li kardeşlerimizi de unutmadık, 4/C kapsamında çalışanları, 4/B kadrosuna alıyoruz. Böylece, 4/C kapsamındaki çalışanlarımızın bu sorununa da bir nokta koyuyoruz. Yeni düzenlemenin, 4/C'li kardeşlerimize de hayırlı olmasını diliyorum.

Bizim buradan kaç tane oy alırız diye bir derdimiz yok. Bizim derdimiz Allah rızasını ve gönülleri kazanmak. Aziz milletimize her daim hizmet etmektir.

Hizmet alım yöntemiyle kamuda çalışan taşeron işçilerin kadroya geçirilme kararında, Hak-İş’in payı büyüktür. Toplumsal ihtiyaçları önde tutmuştur. Her daim çözümün ortağı olmuştur. Aklı, vicdanı ve bilgiyi her zaman yerinde kullanmışlardır.

Taşeron düzenlemesi kapsamındaki 1 Milyona yakın işçimize, ailelerine ve milletimize hayırlı olsun.”