KIZILIRMAK TIMARLI SULAMA PROJESİ 2. KISIM İNŞAATI 2018’DE TAMAMLANIYOR | İskilip Gazetesi | İskilip'in En Kapsamlı Gazetesi | Avc
KIZILIRMAK TIMARLI SULAMA PROJESİ 2. KISIM İNŞAATI 2018’DE TAMAMLANIYOR
HABERLER

KIZILIRMAK TIMARLI SULAMA PROJESİ 2. KISIM İNŞAATI 2018’DE TAMAMLANIYOR

Devlet ve Su İşleri (DSİ) 5. Bölge Müdürü Mahmut Dündar, Kızılırmak Tımarlı Sulama Projesi'ne ilişkin, "Kızılırmak Tımarlı Sulaması 2. kısım inşaatının tamamlanmasıyla tarımsal gelirde 6 kat artış sağlanacak.

 

7 BİN 500 KİŞİYE ZİRAİ İSTİHDAM İMKÂNI SAĞLANIYOR

 

Dündar, yaptığı yazılı açıklamada, Çankırı Kızılırmak Vadi Sulamaları 1. Merhale Projesi Tımarlı Sulaması 2. kısım inşaatı çalışmaların devam ettiğini belirtti.

 

Projenin tamamlanmasıyla 77 bin 50 dekar alanın suya kavuşacağını bildiren Dündar, "Orman ve Su işleri Bakanımız Veysel Eroğlu'nun talimatları çerçevesinde Çankırı ve Çorum için önemli bir projeyi daha hayata geçiriyoruz. Kızılırmak Tımarlı Sulaması 2. kısım inşaatının tamamlanmasıyla tarımsal gelirde 6 kat artış sağlanmasının yanı sıra milli ekonomide yılda 24 milyon 600 bin lira zirai gelir artışı sağlanacak. 7 bin 500 kişiye zirai istihdam imkanı temin edilmiş olacak." değerlendirmesinde bulundu.

 

Dündar, özellikle çeltik üretimiyle Çankırı ve Çorum'da çiftçinin yüzünün güleceğini, yeni zirai mahsullerin ekimiyle alternatif ürünler elde edileceğini ifade etti.

 

Çalışmaları hızlandırdıklarını ve yüzde 39'luk fiziki gerçekleşmeye ulaştıklarını belirten Dündar, şunları kaydetti:

 

"Mevsim şartlarının elverdiği ölçüde Çorum sınırları tarafında kalan kanal imalatlarına devam edilecek. Kanal kapasitesi 4.3 metreküp/saniyeden 7.7 metreküp/saniyeye çıkarıldı. Bir büyük, 4 küçük rusubat havuzu, 15 arazi, 1 karayolu, 2 köy yolu köprüsü, 2 ek besleme kanalı ve 1 ek besleme borulu iletim hattı yapıldı. Şebekesi tamamlanmış olan bin 335 hektar alanın 2018 yılı sulama sezonuna hizmet verebilmesi için Karayolları 15. Bölge Müdürlüğünün yol ağıyla kesişen kısımlarındaki sanat yapılarının yapımı devam ediyor."

Haber Kaynağı: Sabah