İskilip Gazetesi | Çorum | AVC


TESPİTLER

NEREDEN NEREYE


HİZMETLERLE GELİŞEN VE KENTLEŞEN İSKİLİP

 İskilip, 2014 yılından bu güne büyük hizmet ve yatırımlara sahne oldu. Tamamı İskilip’in bu gününe ve geleceğe yönelik olan hizmet ve yatırımların çoğu  tamamlandı. Başarının sahibi kuşkusuz gecesini gündüzüne katarak çalışan, siyaset ve bürokrasi ile sürekli diyalog ve işbirliği içinde bulunan, işlerin kararlılıkla takipçisi olan Belediye Başkanı Recep Çatma’dır.

100 YILLIK ALTYAPI TAMAMLANDI

Bundan dört yıl önce İskilip’in kanalizasyon şebekesi yoktu, bu gün var,

Bundan dört yıl önce Atık su Arıtma Tesisi yoktu. Bu gün Türkiye’ye örnek gösterilen ve çalışan bir Arıtma Tesisi var,

Bundan dört yıl öncesine kadar su evlerimize asbest borularla ulaşıyordu. Bu gün şehir şebekesi tamamen yenilendi, asbest değiştirilerek sağlıklı borular döşendi. Yeni hijyenik depolardan bakteri üretmeyen borularla musluklarımızdan tertemiz su akmaktadır.

Bundan dört yıl önce yağmur suyu rastgele akıyordu. Bu gün düzenli yağmursuyu altyapı şebekesi var,

Bundan dört yıl önce yer altında 1 metre elektrik kablosu yoktu. Bu gün ana artellerin tamamı yeraltına alındı.

Bundan dört yıl önce gündemimizde olmayan fiberoptik kablolar yeraltına döşendi, internet ve teknolojik hizmetler kesintisiz ve hızlı verilmektedir.

Bundan dört yıl önce adı telafuz edilen Doğalgaz çalışmasında sona gelindi. Bu yıl bir kısım yerde kullanılacak doğalgaz önümüzdeki yıl her yerde kullanılabilecek.

ÇATMA İLE İSKİLİP 15 KM SICAK ASFALTLA TANIŞTI

Bundan dört yıl önce 4 kilometre asfaltımız yokken bu gün 15 kilometre sıcak asfaltımız var. 2,5 Yılda tüm altyapı çalışmalarını tamamlayan Başkan Çatma altyapı çalışmaları esnasında doğal olarak yaşanan sıkıntı sonrası hedefine asfalt makinesinin girdiği her yere asfalt sermeyi koydu ve kısa sürede bu çalışmayı tamamladı.

KİLİT PARKE SİL BAŞTAN

14 mahallede tamamlanan altyapı çalışmaları esnasında 30 yıllık, çoğu ekonomik ömrünü tamamlamış kilit parke tamamen söküldü. Bu gün kilit parke çalışmasının yüzde 98’i tamamlandı. 30 Yıllık çalışmayı 1 yıl gibi kısa süreye sığdıran Başkan Çatma İskilip halkının takdirini kazanmaya devam ediyor.

İSKİLİP EN ÇOK DEVLET YATIRIMINI ÇATMA DÖNEMİNDE ALDI

Bir taraftan alt ve üstyapı çalışmalarını yaparken diğer yandan Devlet yatırımlarının kazandırılması için Ankara-İskilip arası mekik dokuyan Belediye Başkanı Recep Çatma bu güne kadar yeteri kadar ilgilenilmediği için gelmeyen yatırımları İskilip’e kazandırmayı başarmıştır.

Başkan Çatma İskilip ekonomisini ilk sıraya alarak hedefine üç yatırımı koymuş ve kararlı adımlar atmıştır. Bunlar, Açık Cezaevi, Meslek Yüksek Okuluna Yeni bina ve turizm yatırımlarıdır.

YÜKSEK OKULUN YENİ BİNASI REKTÖRLÜĞE DEVREDİLDİ

Belediye Başkanı Recep çatma halen Terminal binasından bozma okulda eğitim öğretimini yürüten İskilip Meslek Yüksek Okuluna İskilip’in en geniş oturum alanına sahip 4 katlı yeni binayı İskilipli hayırsever iş adamlarını harekete geçirerek tamamladı. 2 Yılda türlü meşakkatlerle yılmadan yorulmadan kararlılıkla tamamlayarak iç dizaynı için Rektörlüğe devretti. Yeni bina ile okul daha cazip hale gelecek, öğrencilerin tercihini etkileyecek ve en az 1.400 öğrenciyi İskilip’e çekecek biçimde yapıldı.

CEZA EVİ HIZLA YÜKSELİYOR

İskilip’te 28 yıldır konuşulan vaat edilen yapıldı, yapılacak diye beklenen Açık Cezaevi binasının İskilip’e kazandırılması için Merkezi hükümet, milletvekilleri ve bürokrasi ile yoğun diplomasi yürüten Çatma Cezaevi inşaatına yer tahsisinde bulunarak yapımına başlanmasını sağladı. Cezaevi inşaatı 2018 yılında tamamlanıyor.

KENTSEL DÖNÜŞÜM TARİHİ BİR KAZANIM

Belediye Başkanının 2015 yılından bu yana uğraştığı Kentsel Dönüşüm konusunda sonuç alması da önemli bir kazanım. Toki bu vesileyle İskilip’e gelecek ve uzun vadede Ulaştepe ve Dabakhane mahallelerinden başka diğer mahallelerinde bu kapsama girmesinin önü açılıyor.

İSKİLİPLİ ÂLİMLER MÜZESİNİ 4.500 KİŞİ ZİYARET ETTİ

Tüm bu yatırım ve hizmetlerle birlikte turizmin de altyapısı oluşturuluyor. Bu çerçevede içinde bulunduğumuz yılın Nisan ayında kurulumu tamamlanan İskilipli Âlimler Müzesini İskilip içinden ve dışından 6 ayda 4.700 kişi ziyaret etti.

SEMERCİLER ARASTASI MESLEKLER MÜZESİ OLUYOR

Başkanın hedefinde Semerciler Arastasını yaşayan müze haline getirmek var ki bu çok önemli bir girişim. Burada unutulmuş veya unutulmaya yüz tutmuş mesleklerin canlandırılması yapılacak. Geçmişten gelecek kuşağa köprü kurulacağı gibi turistlerinde yeni uğrak merkezi olacak. Burada sanat etkinliklerinin yapılması da planlanıyor. Altyapıdan dolayı geciken bu çalışmanın gerçekleşmesi için gerekli başvurular yapıldı ve kararlılıkla takip edilmekte. Kısa, orta ve uzun vadede turizmde planladığı hedefe ulaşmak için çaba sarf eden Çatma Kale restorasyon projesinin de onaylandığını, ödenek çıkması için çalışma yürüttüklerini söylüyor.

DERT DİNLEYEN ÇÖZÜM ÜRETEN BAŞKAN

2,5 Yıl altyapı süresince her hafta esnafı ve halkı ziyaret etti. Hem altyapıyı anlattı, hem de altyapıdan sonraki İskilip’i anlattı. En çok tenkit aldığı zamanlarda halktan hiçbir zaman uzaklaşmadı. Halende ilk günkü heyecanla halkı ile iç içe görevine takdir toplayarak devam etmektedir.

İskilip Gazetesi